Co Vás zajímá
Nejprodávanější
Anketa
Zboží v AKCI
Kdo mi poradí s komínem? Budete stavět komín svépomocí?
Víte, jaká úskalí přináší stavba komínu svépomocí?
Montáž a stavba komínu má jako jiné stavební práce svá pravidla. Průměrně zručný řemeslník nebo stavitel-amatér při dodržení pravidel však montáž zvládne bez problémů.
Pro správný výběr Vašeho komínu můžete také použít našeho virtuálního průvodce.
Pro montáž a výstavbu komínu svépomocí probíhá příprava již ve fázi hloubení základů. Pokud se rozhodujete pro stavebnicový komínový systém (nejčastěji ve složení tvárnice+izolace+vložka), je pod tento nutné připravit základ o rozměru 500x500mm, do zámrzné hloubky. Pokud stavíte komín dvouprůduchový, rozměr základu by měl být alespoň 500x1000mm.
Vyjímku tvoří nerezové komíny, které základ nepotřebují.
Komín je ideální realizovat ve fázi hotové hrubé stavby včetně střešní trámové konstrukce. Založení komínu je buď na hrubé, nebo čisté podlaze.
Náš tip:
Pokud komín zakládáte na hrubé podlaze, existuje finta. Osadíte 1. tvárnici a do výšky čisté podlahy ji vyplníte betonem. Tudíž Vám tvárnice poslouží jako bednění. Po vyzrání můžete začít s výstavbou komínu. Pozor, nezapomeňte na hydroizolaci pod komínem (viz.obr.1). Další variantou je použít podstavec pro založení komínu na čistou podlahu. Podstavec má výšku 33cm. První tvárnici osadíme na hrubou podlahu. Do ní vložíme podstavec, který seříznutím upravíme na rozdíl výšky mezi čistou a hrubou podlahou. Tímto dílem výrazně zrychlíme osazení komínu, zároveň je podstavec vyroben ze stejného materiálu jako tvárnice.
Také je vhodné před usazením komínu-1. tvárnice provést svislé proměření umístění komínu ve stavbě (třeba olovnicí). Zajistíte si, že komín bude mít správné a požadované odstupové vzdálenosti od střechy, stropu apod.
obr.1
Při založení komínu je třeba si rozmyslet, kde bude osazena odvětrávací mřížka, dvířka a kouřovod. Je dobré tyto otvory osadit na takovou stranu komínu, aby později třeba nedošlo k zamezení přístupu třeba nábytkem. Výšku vývodu řešte dle typu připojeného spotřebiče a požadavku na připojovací prvky ( černá kouřovina). Je také nutné zajistit čištění komínu z ústí komínu při výšce nad 6m. Pro tento způsob musíte kominíkovi umožnit vstup na střechu (střešní výlez, stoupací plošina u komínu). Pokud tento průlez nebudete realizovat, je možné v podkrovní části komínu osadit další dvířka. Pouze musíte dát pozor, aby dvířka byla osazena min. 600 a max. 1200mm od úrovně podlahové plochy. Před samotnou stavbou doporučujeme prostudovat naše montážní návody, případně shlédnout video návod. Pokud dodržíte popsané postupy, bude montáž komínu hračkou.
Jak má být komín vysoký?
Minimální účinná výška (výška od kouřovodu, do kterého je zapojen spotřebič) po ústí komínu na tuhá paliva má být 5m. Některé spotřebiče budou fungovat i s nižší výškou, ale jejich funkčnost byste měli kominíkovi doložit výpočtem spalinové cesty, nebo písemným vyjádřením výrobce spotřebiče. Výška nadstřešní části se odvíjí od vzdálenosti od hřebene-info v průvodci.
Pozor na nákup nesystémových "komínů", tzv. individuálních komínů.
Jedná se o nesystémové, necertifikované komíny. A co hlavně, komíny nikdy nebyly vyzkoušeny ve zkušebně jako celek. Dokonce za ně nese veškerou záruku ten, kdo je staví. Dodavatelé těchto komínů Vám neručí za nic. Tyto komíny poznáte tak, že se jako individuální nazývají a jejich dodavatel Vám nepředloží prohlášení o vlastnostech na celý komín. Pouze obdržíte dílčí certifikáty na tvárnici, vložku a izolaci.
V tomto smyslu musí tedy dodavatel provést kompletní zatřídění komínu podle platných technických norem (teplotní a tlaková třída, odolnost proti korozi, vzdálenost od hořlavých materiálů, požární odolnost a pod. - Podrobně ČSN EN 1443).
Bez tohoto nedostanete revizi a v podstatě komín nesmíte používat.
Můžete nás také kontaktovat mailem.
Věříme, že si pro Vaši stavbu komínu vyberete právě naši společnost.
Tým Komín Levně